IC: interface; transceiver; half duplex,RS422,RS485; 500kbps; SO8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SN65HVD22DR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: SN65HVD22DR
Product downloads
Specification for IC: interface; transceiver; half duplex,RS422,RS485; 500kbps; SO8
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 4.5...5.5V DC |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | interface |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Interface | half duplex, RS422, RS485 |
| Number of pins | 8 |
| Transmission rate | 500kbps |
| Kind of integrated circuit | transceiver |
| Number of receivers | 1 |
| Number of transmitters | 1 |
| Max operating temperature | 85°C |