IC: interface; transceiver; full duplex,RS485; 50Mbps; SO14; tube
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SN65HVD76D
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: SN65HVD76D
Product downloads
Specification for IC: interface; transceiver; full duplex,RS485; 50Mbps; SO14; tube
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 3...3.6V DC |
| Case | SO14 |
| Type of integrated circuit | interface |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Interface | full duplex, RS485 |
| Transmission rate | 50Mbps |
| Kind of integrated circuit | transceiver |
| Number of receivers | 1 |
| Number of transmitters | 1 |
| Max operating temperature | 125°C |