IC: interface; bus transceiver; half duplex,RS485; 10000kbps
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SN65LBC176DR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: SN65LBC176DR
Product downloads
Specification for IC: interface; bus transceiver; half duplex,RS485; 10000kbps
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 4.75...5.25V DC |
| Type of integrated circuit | interface |
| Integrated circuit features | differential |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Interface | half duplex, RS485 |
| Number of pins | 8 |
| Transmission rate | 10Mbps |
| Kind of integrated circuit | bus transceiver |
| Number of receivers | 1 |
| Number of transmitters | 1 |
| Max operating temperature | 85°C |