IC: interface
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SN65LBC182D
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: SN65LBC182D
Product downloads
Specification for IC: interface
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 4.75...5.25V DC |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | interface |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Interface | RS485 |
| Transmission rate | 250kbps |
| Kind of integrated circuit | transceiver |
| DC supplying current | 30mA |
| Number of receivers | 1 |
| Number of transmitters | 1 |