IC: interface
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SN65LVDS122D
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: SN65LVDS122D
Product downloads
Specification for IC: interface
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 3...3.6V DC |
| Case | SO16 |
| Type of integrated circuit | interface |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Interface | LVDS |
| Transmission rate | 1.5Gbps |
| Kind of integrated circuit | crosspoint switch |
| DC supplying current | 100mA |
| Number of receivers | 2 |
| Number of transmitters | 2 |