IC: digital
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SN74AVC16T245DGGR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: SN74AVC16T245DGGR
Product downloads
Specification for IC: digital
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.2...3.6V DC |
| Case | TSSOP48 |
| Type of integrated circuit | digital |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 16 |
| Technology | CMOS |
| Quiescent current | 25µA |
| Kind of output | 3-state |
| Kind of integrated circuit | bus transceiver, level shifter |
| Max operating temperature | 85°C |