IC: digital; AND; Ch: 4; IN: 2; SMD; SO14; 2÷6VDC; -40÷85°C; HC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SN74HC08DR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: SN74HC08DR
Product downloads
Specification for IC: digital; AND; Ch: 4; IN: 2; SMD; SO14; 2÷6VDC; -40÷85°C; HC
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2...6V DC |
| Case | SO14 |
| Type of integrated circuit | digital |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 4 |
| Number of inputs | 2 |
| Kind of gate | AND |
| Max operating temperature | 85°C |