IC: digital; 12bit, binary up counter; Series: HC; SMD; TSSOP16
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SN74HC4040PW
Manufacturer:
Manufacturer code:
Specification for IC: digital; 12bit, binary up counter; Series: HC; SMD; TSSOP16
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2...6V DC |
| Case | TSSOP16 |
| Type of integrated circuit | digital |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Series | HC |
| Frequency | 33MHz |
| Kind of integrated circuit | 12bit, binary up counter |