IC: digital
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SN74HC594DR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: SN74HC594DR
Product downloads
Specification for IC: digital
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2...6V DC |
| Case | SO16 |
| Type of integrated circuit | digital |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Technology | CMOS |
| Quiescent current | 80µA |
| Kind of integrated circuit | 8bit, shift register |
| Max operating temperature | 85°C |