IC: digital; 12bit,asynchronous,binary counter; SMD; TSSOP16
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SN74LV4040APWR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: SN74LV4040APWR
Product downloads
Specification for IC: digital; 12bit,asynchronous,binary counter; SMD; TSSOP16
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2...5.5V DC |
| Case | TSSOP16 |
| Type of integrated circuit | digital |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Technology | CMOS |
| Kind of integrated circuit | 12bit, asynchronous, binary counter |
| Max operating temperature | 85°C |