IC: multiplexer; Ch: 2; SOIC16; 2÷5.5VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SN74LV4053ADR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: SN74LV4053ADR
Product downloads
Specification for IC: multiplexer; Ch: 2; SOIC16; 2÷5.5VDC
| Output current | 25mA |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2...5.5V DC |
| Type of integrated circuit | multiplexer |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Quantity in package | 2500pcs. |