IC: digital
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SN74LVC2G06DCKR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: SN74LVC2G06DCKR
Product downloads
Specification for IC: digital
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.65...5.5V DC |
| Case | SC70 |
| Type of integrated circuit | digital |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Number of pins | 6 |
| Technology | CMOS |
| Quiescent current | 10µA |
| Kind of output | open drain |
| Kind of integrated circuit | buffer, inverting, line driver |
| Max operating temperature | 85°C |