IC: analog switch; SPST; Ch: 2; SSOP8; 1.65÷5.5VDC; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SN74LVC2G66DCTR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: SN74LVC2G66DCTR
Product downloads
Specification for IC: analog switch; SPST; Ch: 2; SSOP8; 1.65÷5.5VDC; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.65...5.5V DC |
| Case | SSOP8 |
| Type of integrated circuit | analog switch |
| Resistance | 6Ω |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Number of pins | 8 |
| Quantity in package | 3000pcs. |
| Output configuration | SPST |
| Max operating temperature | 85°C |