IC: interface; receiver,driver; full duplex,RS422 / RS485
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SN751178N
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: SN751178N
Product downloads
Specification for IC: interface; receiver,driver; full duplex,RS422 / RS485
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 4.75...5.25V DC |
| Type of integrated circuit | interface |
| Integrated circuit features | differential |
| Operating temperature | -20...85°C |
| Interface | full duplex, RS422 / RS485 |
| Transmission rate | 10Mbps |
| Kind of integrated circuit | driver, receiver |
| Number of receivers | 2 |
| Number of transmitters | 2 |
| Max operating temperature | 85°C |