Driver; line-RS232; RS232; Channels: 1; SO8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SN75155D
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: SN75155D
Product downloads
Specification for Driver; line-RS232; RS232; Channels: 1; SO8
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 4.5...15V DC |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | interface |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Interface | RS232 |
| Transmission rate | 120kbps |
| Kind of integrated circuit | transceiver |
| DC supplying current | 10.4mA |
| Number of receivers | 1 |
| Number of transmitters | 1 |