Integrated circuit: interface; Channels: 2; 4.75÷5.25VDC; DIP8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SN75158P
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: SN75158P
Product downloads
Specification for Integrated circuit: interface; Channels: 2; 4.75÷5.25VDC; DIP8
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 4.75...5.25V DC |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | interface |
| Integrated circuit features | differential |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Number of channels | 2 |
| Interface | RS422 |
| Kind of integrated circuit | line driver |
| DC supplying current | 50mA |