Driver; line-RS232; RS232; Channels: 4; DIP14
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SN75189N
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: SN75189N
Product downloads
Specification for Driver; line-RS232; RS232; Channels: 4; DIP14
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 4.5...5.5V DC |
| Case | DIP14 |
| Type of integrated circuit | interface |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Interface | RS232 |
| Kind of integrated circuit | line receiver |
| DC supplying current | 20mA |
| Number of receivers | 4 |