Driver; peripheral controller; 0.4A; 30V; DIP8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SN75452BP
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: SN75452BP
Product downloads
Specification for Driver; peripheral controller; 0.4A; 30V; DIP8
| Output current | 400mA |
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 4.75...5.25V DC |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Number of channels | 2 |
| Output voltage | 30V |
| Kind of integrated circuit | peripheral controller |