IC: driver
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SN75472P
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: SN75472P
Specification for IC: driver
| Output current | 400mA |
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 4.75...5.25V |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Number of channels | 2 |
| Output voltage | 70V |
| Input voltage | 4.75...5.25V |
| Kind of integrated circuit | low-side |