Interface; transceiver; RS422 / RS485,half duplex; 4.75÷5.25VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SN75ALS180D
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: SN75ALS180D
Product downloads
Specification for Interface; transceiver; RS422 / RS485,half duplex; 4.75÷5.25VDC
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 4.75...5.25V DC |
| Case | SO14 |
| Type of integrated circuit | interface |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | tube |
| Interface | half duplex, RS422 / RS485 |
| Kind of integrated circuit | transceiver |
| DC supplying current | 30mA |
| Number of receivers | 1 |
| Number of transmitters | 1 |