Driver; RS422 / RS423; Channels: 4; DIP16
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SN75ALS193N
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: SN75ALS193N
Product downloads
Specification for Driver; RS422 / RS423; Channels: 4; DIP16
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 4.75...5.25V DC |
| Case | DIP16 |
| Type of integrated circuit | interface |
| Integrated circuit features | differential |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Interface | RS422 / RS423 |
| Kind of integrated circuit | line receiver |
| DC supplying current | 35mA |
| Number of receivers | 4 |