IC: interface; transceiver; RS422 / RS485,half duplex; 250kbps
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SN75LBC184DR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: SN75LBC184DR
Specification for IC: interface; transceiver; RS422 / RS485,half duplex; 250kbps
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 4.75...5.25V DC |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | interface |
| Integrated circuit features | differential, integrated TVS diodes |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Interface | half duplex, RS422 / RS485 |
| Number of pins | 8 |
| Transmission rate | 250kbps |
| Kind of integrated circuit | transceiver |
| DC supplying current | 25mA |
| Number of receivers | 1 |
| Number of transmitters | 1 |