Twilight switch; IP20; 230VAC; SPDT; DIN; 16A; -20÷55°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SOU-1/230V
Manufacturer: ELKO EP
Manufacturer code: SOU-1/230V
Product downloads
Specification for Twilight switch; IP20; 230VAC; SPDT; DIN; 16A; -20÷55°C
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Supply voltage | 230V AC |
| Max. operating current | 16A |
| Operating temperature | -20...55°C |
| IP rating | IP20 |
| Additional functions | no sensor included |
| Indication | LED |
| Sensors features | sensitivity adjustable |
| Kind of output 1 | SPDT |
| Timers features | rotary potentiometer to set the time |