Voltmeter; digital,mounting; 0÷200mV; on panel; Char: 9.4mm; 50mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SP 300
Manufacturer: LASCAR
Manufacturer code: SP 300
Product downloads
Specification for Voltmeter; digital,mounting; 0÷200mV; on panel; Char: 9.4mm; 50mA
| Mounting | on panel |
| Supply voltage | 4.75...5.25V DC |
| Mechanical mounting | fastening frame placed on rear part of the meter's enclosure |
| Mounting hole diameter | 34x21.3mm |
| Kind of display used | LED |
| Supply current | 50mA |
| Backlight colour | red |
| Measuring instrument features | automatic polarization selection, autozeroing, decimal point place selection, low battery indicator, measures voltage in relation to ground of internal supply source, splashproof enclosure |
| Type of meter | voltmeter |
| Measurement | DC voltage |
| Sampling | 2,5x/s |
| Kind of meter | digital, mounting |
| Dimensions (W x H x D) | 35.1x22.4x10.75mm |