Panel; LCD 3,5 digit 9,75mm,with a backlit; VDC: 0÷200mV
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SP 400-BLUE
Manufacturer: LASCAR
Manufacturer code: SP 400-BLUE
Product downloads
Specification for Panel; LCD 3,5 digit 9,75mm,with a backlit; VDC: 0÷200mV
| Mounting | on panel |
| Supply voltage | 3...7.5V DC, 6...15V DC |
| Mechanical mounting | fastening frame placed on rear part of the meter's enclosure |
| Mounting hole diameter | 34x21.3mm |
| Kind of display used | LCD |
| Supply current | 350µA |
| Backlight colour | blue |
| Digit height | 9.75mm |
| Illumination voltage | 7.5V |
| Measuring instrument features | automatic polarization selection, autozeroing, decimal point place selection, low battery indicator, measures voltage in relation to ground of internal supply source, splashproof enclosure |
| Type of meter | voltmeter |
| Measurement | DC voltage |
| Sampling | 2,5x/s |
| Kind of meter | digital, mounting |
| Dimensions (W x H x D) | 35.1x22.4x10.75mm |