Soldering iron: with htg elem; 8W; 12V; Plug: no
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SP-MINI20
Manufacturer: SOLDER PEAK
Manufacturer code: SP-MINI20
Product downloads
Specification for Soldering iron: with htg elem; 8W; 12V; Plug: no
| Power | 8W |
| Plug variant | no |
| Tip shape | conical |
| Power lead length | 1m |
| Applications of soldering equipment | SMD soldering |
| Soldering equipment features | Longlife tip |
| Soldering iron supply voltage | 12V |
| Soldering iron length | 155mm |
| Tip temperature | 300...350°C |
| Type of soldering iron | with htg elem. |
| Tip dimensions | 0.5mm |