Ultrasonic washer; 145x125x45mm; 0.75l; 42kHz; 50W; 230VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SP-U75
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Ultrasonic washer; 145x125x45mm; 0.75l; 42kHz; 50W; 230VAC
| Supply voltage | 230V AC |
| Power | 50W |
| Weight | 1kg |
| Plug variant | EU |
| Type of device | ultrasonic washer |
| Equipment | basket, CD/DVD cleaning rack, jewellery cleaning rack |
| Applications of soldering equipment | Cleaning of PCBs and electronic components from residues of fluxes, adhesives and other chemicals |
| Device dimensions | 210x158x125mm |
| Tank internal dimensions | 145x125x45mm |
| Vibration frequency | 42kHz |