Tape: heat transfer; W: 25mm; L: 1m; Thk: 0.15mm; 0.9W/mK; glueless
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SP150 0.9W/MK 25MM X 1M
Manufacturer: Industrial Professional Tapes
Manufacturer code: SP150 0.9W/MK 25MM X 1M
Product downloads
Specification for Tape: heat transfer; W: 25mm; L: 1m; Thk: 0.15mm; 0.9W/mK; glueless
| Operating temperature | -40...200°C |
| Resistance to | abrasion |
| Version | glueless |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Width | 25mm |
| Length | 1m |
| Thickness | 150µm |
| Thermal conductivity | 900mW/mK |
| Breakdown voltage | 6kV |
| Tape application | facilitates heat transfer |
| Type of tape | heat transfer |