IC: interface; transceiver; RS232,V.28; 120kbps; SO16; 5V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SP202EEN-L
Manufacturer: MAXLINEAR
Manufacturer code: SP202EEN-L
Product downloads
Specification for IC: interface; transceiver; RS232,V.28; 120kbps; SO16; 5V
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 5V DC |
| Case | SO16 |
| Type of integrated circuit | interface |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Interface | RS232, V.28 |
| Transmission rate | 120kbps |
| Kind of integrated circuit | transceiver |
| DC supplying current | 5mA |
| Number of receivers | 2 |
| Number of transmitters | 2 |