IC: interface; transceiver; RS232,full duplex; 120kbps; SSOP28
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SP3243EEA-L
Manufacturer: MAXLINEAR
Manufacturer code: SP3243EEA-L
Product downloads
Specification for IC: interface; transceiver; RS232,full duplex; 120kbps; SSOP28
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 3...5.5V DC |
| Case | SSOP28 |
| Type of integrated circuit | interface |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Interface | full duplex, RS232 |
| Transmission rate | 120kbps |
| Kind of integrated circuit | transceiver |
| DC supplying current | 1mA |
| Number of receivers | 5 |
| Number of transmitters | 3 |