IC: interface; transceiver; RS422,RS485; 10Mbps; SO8; 3.3÷5V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SP3485EN-L/TR
Manufacturer: MAXLINEAR
Manufacturer code: SP3485EN-L/TR
Product downloads
Specification for IC: interface; transceiver; RS422,RS485; 10Mbps; SO8; 3.3÷5V
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 3.3...5V DC |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | interface |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Interface | RS422, RS485 |
| Transmission rate | 10Mbps |
| Kind of integrated circuit | transceiver |
| DC supplying current | 2mA |
| Number of receivers | 1 |
| Number of transmitters | 1 |