Relay: electromagnetic; 4PDT; 5VDC; Icontacts max: 10A; 10A/250VAC
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
SP4P5J
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: SP4P5J
Specification for Relay: electromagnetic; 4PDT; 5VDC; Icontacts max: 10A; 10A/250VAC
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -50...60°C |
| Leads | for PCB |
| Contact material | AgSnO<sub>2</sub> |
| Terminal pitch | 10.16mm |
| Mechanical durability | 50000000cycles |
| Electrical life | 100000cycles |
| Coil resistance | 83Ω |
| Rated coil voltage | 5V DC |
| Contacts configuration | 4PDT |
| DC contacts rating @R | 10A / 30V DC |
| Contact resistance | 30Ω |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Contact current max. | 10A |
| Relay variant | monostable, power |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 300mW |
| Operate time | 50ms |
| Coil current | 60.2mA |