Solar power meter; LCD; 3999W/m2; 108x48x23mm; 80g; 5÷40°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SP505
Manufacturer: EXTECH
Manufacturer code: SP505
Product downloads
Specification for Solar power meter; LCD; 3999W/m2; 108x48x23mm; 80g; 5÷40°C
| Operating temperature | 5...40°C |
| Dimensions | 108x48x23mm |
| Kind of display used | LCD |
| Measuring range | 3999W/m2 |
| Measuring instrument features | HOLD function, measurement unit selection, socket for mounting on a stand, zeroing function |
| Measuring unit | BTU/(ft<sup>2</sup>*h), W/m<sup>2</sup> |
| Standard equipment | case |
| Type of meter | solar power meter |
| Measurement | solar power |
| Kind of measured light | 400-1100 nm |