Converter: DC/DC; 5W; Uin: 18÷36V; 5VDC; Iout: 100÷1000mA; SIP8; 4.8g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SPB05B-05
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: SPB05B-05
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 5W; Uin: 18÷36V; 5VDC; Iout: 100÷1000mA; SIP8; 4.8g
| Output current | 100...1000mA |
| Mounting | THT |
| Case | SIP8 |
| Power | 5W |
| Operating temperature | -40...80°C |
| Type of converter | DC/DC |
| Protection | overload, short circuit protection |
| Series | SPB05 |
| Body dimensions | 21.8x9.2x11.1mm |
| Weight | 4.8g |
| Output voltage | 5V DC |
| Input voltage | 18...36V |
| Insulation voltage | 1.5kV DC |
| Efficiency | 83% |
| Number of outputs | 1 |
| Switching frequency | 100kHz |