Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPST-NO; 0.1A/125VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
500.0
Product code:
SS-01-F-3
Manufacturer: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Manufacturer code: SS-01-F-3
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPST-NO; 0.1A/125VAC
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Series | SS |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Mechanical durability | 30000000cycles |
| Electrical life | 200000cycles |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 0.1A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 0.1A / 125V AC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 490mN |