Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 3A/125VAC; ON-(ON)
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
SS-3GPD
Manufacturer: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Manufacturer code: SS-3GPD
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 3A/125VAC; ON-(ON)
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Electrical life | 50000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 3A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 3A / 125V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.5N |