Microswitch SNAP ACTION; with lever (with roller); SPST-NC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
500.0
Product code:
SS-5GL2-2
Manufacturer: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Manufacturer code: SS-5GL2-2
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; with lever (with roller); SPST-NC
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever (with roller) |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Series | SS |
| Max. contact resistance: | 30mΩ |
| Mechanical durability | 30000000cycles |
| Electrical life | 200000cycles |
| Contacts configuration | SPST-NC |
| AC contacts rating @R | 3A / 250V AC |
| Switching method | ON-(OFF) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 490mN |
| Lever length | 14.5mm |