Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; Rcont max: 100mΩ
Multiples:
1200.0
Minimum quantity:
1200.0
Product code:
SS075R100F130S1A
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: SS075R100F130S1A
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; Rcont max: 100mΩ
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -25...75°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Series | SS |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Terminal pitch | 5.08mm |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Illumination | none |
| Electrical life | 10000cycles |
| Key stroke | 0.35mm |
| Contacts configuration | SPDT |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.3N |
| Button marking | blank |