Switch: slide; Pos: 3; SP3T; 0.01A/5VDC; ON-ON-ON; Mounting: SMT
Multiples:
8000.0
Minimum quantity:
8000.0
Product code:
SSAG130200
Manufacturer: ALPS
Manufacturer code: SSAG130200
Product downloads
Specification for Switch: slide; Pos: 3; SP3T; 0.01A/5VDC; ON-ON-ON; Mounting: SMT
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -10...60°C |
| Type of switch | slide |
| Number of positions | 3 |
| Leads | for PCB |
| Series | SS |
| Body dimensions | 9x3x1.5mm |
| Electrical life | 30000cycles |
| Contacts configuration | SP3T |
| DC contacts rating @R | 0.01A / 5V DC |
| Contact resistance | 200mΩ |
| Switching method | ON-ON-ON |
| Stable positions number | 3 |
| Operating Force | 3N |
| Actuator colour | black |