Relay: solid state; Ucntrl: 4÷32VDC; 6A; 24÷280VAC; 1-phase,double
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SSM2A16BDR
Manufacturer: SCHNEIDER ELECTRIC
Manufacturer code: SSM2A16BDR
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Ucntrl: 4÷32VDC; 6A; 24÷280VAC; 1-phase,double
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 6A |
| IP rating | IP20 |
| Width | 18mm |
| Switched voltage | 24...280V AC |
| Switching method | instantaneous switching |
| Relay variant | 1-phase, double |
| Type of relay | solid state |