Relay: solid state; Ucntrl: 3÷32VDC; 15A; 12÷275VAC; -40÷80°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SSR170H-15240AS
Manufacturer: ELCO SRL
Manufacturer code: SSR170H-15240AS
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Ucntrl: 3÷32VDC; 15A; 12÷275VAC; -40÷80°C
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 15A |
| Operating temperature | -40...80°C |
| Switched voltage | 12...275V AC |
| Indication | LED |
| Electrical connection | screw terminals |
| Switching method | zero voltage switching |
| Relay variant | 1-phase |
| Type of relay | solid state |