Relay: solid state; Ucntrl: 90÷280VAC; 80A; 24÷280VAC; -30÷80°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SSR19-80240CSN
Manufacturer: ELCO SRL
Manufacturer code: SSR19-80240CSN
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Ucntrl: 90÷280VAC; 80A; 24÷280VAC; -30÷80°C
| Max. operating current | 80A |
| Operating temperature | -30...80°C |
| Switched voltage | 24...280V AC |
| Indication | LED |
| Electrical connection | screw terminals |
| Switching method | zero voltage switching |
| Relay variant | 1-phase |
| Type of relay | solid state |