Relay: solid state; 50A; Uswitch: 48÷600VAC; 3-phase; -40÷80°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SSR270-50600CS
Manufacturer: ELCO SRL
Manufacturer code: SSR270-50600CS
Product downloads
Specification for Relay: solid state; 50A; Uswitch: 48÷600VAC; 3-phase; -40÷80°C
| Max. operating current | 50A |
| Operating temperature | -40...80°C |
| Switched voltage | 48...600V AC |
| Indication | LED |
| Electrical connection | screw terminals |
| Switching method | zero voltage switching |
| Relay variant | 3-phase |
| Type of relay | solid state |
| Relay features | 2-phase control |