Relay: solid state; 80A; Uswitch: 24÷530VAC; 3-phase; Series: SSR39
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SSR39-80480CS
Manufacturer: ELCO SRL
Manufacturer code: SSR39-80480CS
Product downloads
Specification for Relay: solid state; 80A; Uswitch: 24÷530VAC; 3-phase; Series: SSR39
| Max. operating current | 80A |
| Operating temperature | -30...80°C |
| Switched voltage | 24...530V AC |
| Indication | LED |
| Electrical connection | screw terminals |
| Switching method | zero voltage switching |
| Relay variant | 3-phase |
| Type of relay | solid state |