Relay: solid state; Ucntrl: 9÷18VDC; 25A; 24÷280VAC; on panel
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SSR51-25240A12
Manufacturer: ELCO SRL
Manufacturer code: SSR51-25240A12
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Ucntrl: 9÷18VDC; 25A; 24÷280VAC; on panel
| Mounting | on panel |
| Max. operating current | 25A |
| Operating temperature | -30...80°C |
| Switched voltage | 24...280V AC |
| Electrical connection | terminals |
| Switching method | zero voltage switching |
| Relay variant | 1-phase |
| Type of relay | solid state |