Product code: STPS1H100AY
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: STPS1H100AY
  • Semiconductor structure
  • Max. load current
  • Max. forward impulse current
  • Load current
  • Max. forward voltage
  • Application
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; SMD; 100V; 1A; Ufmax: 0.62V; SMA
Mounting SMD
Case SMA
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Max. load current 10A
Max. forward impulse current 50A
Load current 1A
Max. forward voltage 620mV