Product code: STPS5H100B-TR
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: STPS5H100B-TR
  • Semiconductor structure
  • Max. load current
  • Max. forward impulse current
  • Load current
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; SMD; 100V; 5A; Ufmax: 0.57V; DPAK
Mounting SMD
Case DPAK
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Max. load current 10A
Max. forward impulse current 75A
Load current 5A
Max. forward voltage 570mV