ROCKER; SP3T; Pos: 3; ON-OFF-ON; 6A/250VAC; 15A/30VDC; -10÷70°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SW3003A
Manufacturer: NKK SWITCHES
Manufacturer code: SW3003A
Product downloads
Specification for ROCKER; SP3T; Pos: 3; ON-OFF-ON; 6A/250VAC; 15A/30VDC; -10÷70°C
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -10...70°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 3 |
| Leads | for soldering |
| Series | SW |
| Max. contact resistance: | 10mΩ |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | SP3T |
| DC contacts rating @R | 15A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 6A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF-ON |
| Stable positions number | 3 |
| Key button colour | white |