Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 24VDC; Icontacts max: 16A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SZ-S-124LM
Manufacturer: SANYOU
Manufacturer code: SZ-S-124LM
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 24VDC; Icontacts max: 16A
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Contact material | AgSnO<sub>2</sub> |
| Body dimensions | 29.2x12.8x20.6mm |
| Switched voltage | max. 30V DC, max. 250V AC |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Contact resistance | 100MΩ |
| AC contacts rating @R | 16A |
| Contact current max. | 16A |
| Coil voltage max. | 31.2V DC |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil voltage min. | 18V DC |
| Coil power consumption | 540mW |