Diode: TVS; 0.4kW; 6.7V; 43.5A; unidirectional; ±5%; DO214AC; SZ1SMA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SZ1SMA5.0AT3G-1
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: SZ1SMA5.0AT3G
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 0.4kW; 6.7V; 43.5A; unidirectional; ±5%; DO214AC; SZ1SMA
| Mounting | SMD |
| Case | DO214AC |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 5V |
| Max. forward impulse current | 43.5A |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 6.7V |
| Leakage current | 400µA |